SMA Solar Technology AG
03.05.2018

Solar Çatı 2018

ICCI 2018 bünyesinde, 3 Mayıs 2018 de gerçekleştirdiğimiz Solarbaba tarafından organize edilen Endüstriyel Çatılarda PV Sistemleri konulu Solarçatı 2018 konferansımızı yoğun talep ve katılım ile gerçekleştirmiş bulunuyoruz. SMA olarak yenilikçi sistem çözümlerimizi ve dijitalleşen dünya da güneş enerjisi sektörünün ihtayaçlarına uyumlu en yeni ürünlerimizi tanıtarak, doğru inverter seçiminin nasıl yapılaması gerektiği, geleceğin enerji arzının nelere ihtiyacı olacağını, farklı enerji sektörlerini birleştirmek için hangi çözümlerin geliştirilmesi gerektiği gibi konu başlıklarımızla katılımcılarımıza çok yararlı bilgiler verdik.

Çok sayıda katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz konferansımız Solarbaba ve Güneş Enerjisi dernekleri başkanlarının açılış konuşmalarının ardından, dört açık oturumla devam etti. Etkinliğimizin diğer sponsorları Zorlu Solar ve Asunim Türkiye oldu. Satiş direktörümüz Efe Kökçü konferansın açılışına “SMA Ticari Çatı Çözümleri ” video sunumu ile katılırken, Solarçatı 2018 oturumuna konuşmacı olarak katılan Satış Müdürümüz Ufuk Keser ise “Çatı uygulamalarında doğru inverter seçiminin önemi ve kriterler”’ konu başlığı ile açık oturumda yerini aldı. Ufuk Keser konu ile ilgili “Doğru inverter seçimi yüksek verimli bir çatı üstü GES için çok önemli bir kriterdir. SMA olarak ticari segmentteki çözümlerimize ilaveten farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni ürünlerimiz Sunny Tripower CORE 1 ve SHP75 Peak 1 modellerimizi Türkiye pazarına sunuyoruz. Ayrıca çok yakında enerji depolama, elektrikli araç şarj istasyonları, iklimlendirme gibi birçok entegrasyonu içeren yeni enerji yönetim platformu ennexOS’i de ticari kullanıcıların hizmetine sunuyor olacağız.” dedi ve son olarak ; Türkiye'deki ticari çatılara yönelik gelişimi ve temel çözümleri anlattığı oturumda dünya ki lider inverter üreticisi SMA nın Ticari çatılara uygulamalarına yönelik en iyi ürünlerini tanıtarak, inverterin neden önemli bir bileşen olduğuna değindi.

Konferansın hemen ardından SMA Solar Technology AG Güney Avrupa Direktörü Valerio Natalizia basın açıklamasında: “Endüstriyel Çatı pazarının büyüme potansiyeli oldukça fazla. Devlet teşviklerinden bağımsız olarak tüm sanayiciler ve büyük ölçekli ticarethaneler öztüketim modeliyle işletmeleri için çok büyük enerji tasarrufu sağlayabilirler” dedi. “Lisanssız elektrik üretim yönetmeliğiyle birlikte Türkiye’de 4,5GW’ın üzerinde bir güneş enerjisi kurulumu gerçekleşmiş olması oldukça sevindirici. Dileriz ki aynı büyüme trendini evsel ve ticari çatı pazarı için de yaşarız, zira Türkiye büyüyen ekonomisi ve yüksek ışınım oranı ile çok büyük bir potansiyel taşıyor. Öte yandan görüştüğümüz üst düzey tüm karar vericilerin bu hedef doğrultusunda planlama yapıyor olması oldukça sevindirici, umarız bu tip çatı uygulamalarının hızlanabilmesi için gerekli mezuat değişiklikleri biran evvel hayata geçer” dedi.