2017 Finansalları Açıklandı

SMA Solar Technology AG, 2017'de Yeni Satış Rekoru Kırarak, Karlılık Beklentisinin En Üst Seviyesine Ulaştı – Yönetim Kurulu 2018 Yılında da Satışlar ve Karlılıkta Büyüme Bekliyor.
SMA Solar Technology AG, 2017 mali yılını 8.5 GW’lık satış ile bir önceki seneye göre artış kaydederek yeni bir rekor ile kapattı (2016: 8.2 GW). Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamalara göre, SMA, 2017'de 890 milyon €’dan fazla satış gerçekleştirdi.

(2016: 946.7 milyon €). Faiz, vergi ve amortisman öncesi (EBITDA) kar, 95 milyon €’nun (2016: 141.5 milyon €) üzerinde gerçekleşerek, SMA Yönetim Kurulu’nun açıklamış olduğu tahminleri aştı ve faiz ve vergi öncesi gelir (EBIT) beklentilerinin üzerine çıktı. Net karın yaklaşık 30 milyon € olması ve böylece bir önceki yıla paralel olması bekleniyor (2016: 29.6 milyon €). SMA, net likiditesini 450 milyon €’ya çıkardı (31 Aralık 2016: 362.0 millyon €). SMA Yönetim Kurulu 2018 Mali yılı için de satışları 900 milyon € ile 1.0 milyar € arasında ve EBITDA’nın 90 milyon € ila 110 milyon € arasında olmasını bekliyor. Öte yandan EBITDA tahminleri, ilk defa dijitalleşme hedefleri doğrultusunda kurulmakta olan yeni iş kolları için harcanan 10 milyon €’dan fazla giderleri de kapsamakta. SMA CEO’su Pierre-Pascal Urbon “SMA olarak, 2017 mali yılını, başlangıçta tahmin edilenden daha iyi kapattık” açıklamasında bulundu ve şöyle ekledi: "Özellikle Avrupa ve Asya'daki potansiyel iş hacmi nedeniyle yeni bir satış rekoru kırdık. Tüm segmentler kârlıydı ve pozitif kazanç ile düşük sermaye yoğunluğunu baz alan iş modelimiz sayesinde net likiditemizi 450 milyon € civarına yükselttik. Fotovoltaik eviriciler, depolama sistemleri ve enerji yönetimi konularındaki uzun yıllara dayanan tecrübelerimizi hızla büyüyen enerji hizmetleri alanına kanalize edeceğiz "dedi.

SMA CEO’su Pierre-Pascal Urbon “SMA enerji sektöründeki dijital dönüşüm fırsatlarını yakalamak istiyor ve bunu gerçekleştirmek için ideal bir konumda bulunmakta" diyor. "Gelecekte sayısız yenilik başlatıyor olacağız ve yeni stratejik ortaklıklar kuracağız. Birçok teknolojiye bağlı çözümlerimiz, müşterilerimizin dünya çapında elektrik maliyetlerini etkili bir şekilde azaltmalarına ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmalarına yardımcı oluyor "dedi.

SMA Yönetim Kurulunun yatırımcılara ve sermaye piyasalarına enerji sektöründe yaşanan önemli değişiklikleri, SMA’nın hakim olduğu pazardaki büyümeyi ve kendine özgün pozisyonuyla güçlü finansal yapısını paylaştığı sunumları aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin