SMA ShadeFix
The next level of PV performance optimization

SMA ShadeFix her şartta FV sistem üretimini ve verimliliğini optimize eden tescilli ve invertörlere entegre bir özelliktir - gölgeli durumlar da dahil.

Whitepaper Okuyunuz

SMA ShadeFix
The next level of PV performance optimization

SMA ShadeFix her şartta FV sistem üretimini ve verimliliğini optimize eden tescilli ve invertörlere entegre bir özelliktir - gölgeli durumlar da dahil.

Whitepaper Okuyunuz

İnvertör sayesinde doğrudan verim optimizasyonu

FV Sistemlerin en fazla miktarda güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilecekleri şekilde kurulumu amaçlanır. Ancak, baca, ağaç, komşu bina vb. diğer engellerin FV modüllerine gölge düşürmesini önlemek her zaman mümkün değildir. Bu durum, enerji verimini ve üretim miktarını azaltırken; sistem sahibinin geri ödeme süresini uzatır.

SMA'nın üstün bir optimizasyon tekniği geliştirmesinin temel nedeni de budur - SMA ShadeFix. Bu çözümün en iyi yanı, SMA ShadeFix optimizasyonunun SMA invertörlere ekstra bir ücret ödenmeden, doğrudan entegre edilmiş olmasıdır.

Daha fazla enerji üretimi - SMA ShadeFix

Daha fazla enerji üretimi
Gölgeli durumlarda bile en yüksek performansı ve enerji üretimini garanti etmektedir.

Düşük risk ile artan güvenlik - SMA ShadeFix

Düşük risk ile artan güvenlik
Çatıda ekstra güç elektroniği ekipmanı kullanımına gerek kalmadan yapılan tasarım sayesinde yangın ve ciddi yaralanma riskleri düşürülür.

Geliştirilmiş kalite ve uzun ömür - SMA ShadeFix

Geliştirilmiş kalite ve uzun ömür
Kanıtlanmış SMA kalitesi ve entegre invertör izlemesi sayesinde minimum arıza, yatırım ve servis maliyeti sağlanmaktadır.

Daha fazla sürdürülebilirlik - SMA ShadeFix

Daha fazla sürdürülebilirlik
Verimli komple çözümler sayesinde yüksek geri dönüştürülebilirlik.

SMA ShadeFix ile daha fazla enerji üretimi

SMA ShadeFix, FV sistemlerinde enerji verimliliğini kapsamlı bir şekilde optimize eden ve çoğu durumda modül seviyesinde optimizasyon sağlayan donanım çözümlerinden daha etkili olan invertöre entegre edilmiş patentli bir yazılım çözümüdür. Bu, University of Southern Denmark tarafından "The impact of Optimizers for PV-modules" bilimsel çalışması ile Mayıs 2019 da kanıtlanmıştır.

SMA ShadeFix - Gölgelenin olmadığı durum

Gölgelenin olmadığı durum
İdeal FV sistemi, gölgelenmenin olmadığı zamanda en yüksek enerjiyi üretir. Sebebi, modül optimizasyonu bazında herhangi bir dönüşüm kaybının olmamasıdır.

SMA ShadeFix - Hafif Gölgelenme

Hafif Gölgelenme
Örneğin baca gölgesi gibi durumlarda, SMA ShadeFix ile daha fazla enerji üretimi gerçekleştirilir. Sebeplerinden biri de, optimizerlerin gereksiz elektrik tüketiminin olmamasıdır.

SMA ShadeFix - Parsiyel gölgelenme

Parsiyel gölgelenme
PV sistemin bir bölümüne, mesela ağaç gölgesi gelmesi durumda ise, SMA ShadeFix ile daha fazla enerji üretimi gerçekleştirilir. Sebeplerinden biri de, optimizerlerin gereksiz elektrik tüketiminin olmamasıdır.

SMA ShadeFix - Yüksek gölgelenme

Yüksek gölgelenme
Bu durumda ise optimizerin biraz faydası olduğu görülmektedir. Bu tip sistemlerde de seçimli optimizer kullanılmalıdır.

SMA ShadeFix
Daha az komponent, gelişmiş güvenlik ve daha uzun ömür. Maksimum sürdürülebilirlik.

SMA ShadeFix Nasıl Çalışır

SMA SadeFix Whitepaper’ı Okuyunuz

SMA ShadeFix - Whitepaper

SMA ShadeFix FV santrallerin enerji üretimini optimize eden patentli entegre bir yazılım çözümüdür ve ek donanıma ihtiyaç duymadan PV sistemlerinin enerji verimini artırır. u “Southern Denmark University” tarafından yürütülen bir çalışma ile desteklenmektedir.

Whitepaper’ı Okuyunuz