The next level of PV performance optimization

SMA ShadeFix

The next level of PV performance optimization

SMA ShadeFix her şartta FV sistem üretimini ve verimliliğini optimize eden tescilli ve invertörlere entegre bir özelliktir - gölgeli durumlar da dahil.

Whitepaper Okuyunuz

İnvertör sayesinde doğrudan verim optimizasyonu

FV Sistemlerin en fazla miktarda güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilecekleri şekilde kurulumu amaçlanır. Ancak, baca, ağaç, komşu bina vb. diğer engellerin FV modüllerine gölge düşürmesini önlemek her zaman mümkün değildir. Bu durum, enerji verimini ve üretim miktarını azaltırken; sistem sahibinin geri ödeme süresini uzatır.

SMA'nın üstün bir optimizasyon tekniği geliştirmesinin temel nedeni de budur - SMA ShadeFix. Bu çözümün en iyi yanı, SMA ShadeFix optimizasyonunun SMA invertörlere ekstra bir ücret ödenmeden, doğrudan entegre edilmiş olmasıdır.

Daha fazla enerji üretimi

Gölgeli durumlarda bile en yüksek performansı ve enerji üretimini garanti etmektedir.

Düşük risk ile artan güvenlik

Çatıda ekstra güç elektroniği ekipmanı kullanımına gerek kalmadan yapılan tasarım sayesinde yangın ve ciddi yaralanma riskleri düşürülür.

Geliştirilmiş kalite ve uzun ömür

Kanıtlanmış SMA kalitesi ve entegre invertör izlemesi sayesinde minimum arıza, yatırım ve servis maliyeti sağlanmaktadır.

Daha fazla sürdürülebilirlik

Verimli komple çözümler sayesinde yüksek geri dönüştürülebilirlik.

SMA ShadeFix ile daha fazla enerji üretimi

SMA ShadeFix, FV sistemlerinde enerji verimliliğini kapsamlı bir şekilde optimize eden ve çoğu durumda modül seviyesinde optimizasyon sağlayan donanım çözümlerinden daha etkili olan invertöre entegre edilmiş patentli bir yazılım çözümüdür. Bu, University of Southern Denmark tarafından "The impact of Optimizers for PV-modules" bilimsel çalışması ile Mayıs 2019 da kanıtlanmıştır.

Gölgelenin olmadığı durum

İdeal FV sistemi, gölgelenmenin olmadığı zamanda en yüksek enerjiyi üretir. Sebebi, modül optimizasyonu bazında herhangi bir dönüşüm kaybının olmamasıdır.

Hafif Gölgelenme

Örneğin baca gölgesi gibi durumlarda, SMA ShadeFix ile daha fazla enerji üretimi gerçekleştirilir. Sebeplerinden biri de, optimizerlerin gereksiz elektrik tüketiminin olmamasıdır.

Parsiyel gölgelenme

PV sistemin bir bölümüne, mesela ağaç gölgesi gelmesi durumda ise, SMA ShadeFix ile daha fazla enerji üretimi gerçekleştirilir. Sebeplerinden biri de, optimizerlerin gereksiz elektrik tüketiminin olmamasıdır.

Yüksek gölgelenme

Bu durumda ise optimizerin biraz faydası olduğu görülmektedir. Bu tip sistemlerde de seçimli optimizer kullanılmalıdır.

SMA ShadeFix

Daha az komponent, gelişmiş güvenlik ve daha uzun ömür. Maksimum sürdürülebilirlik.

Daha az bileşen sayesinde gelişmiş güvenlik.

Biz SMA çözümünde neden invertöre entegre bir çözüm kullanıyoruz? Çünkü bir FV sistem içerisinde bulunan bileşen sayısı arttıkça, sistem hata oranı da artış göstermektedir. İşte bu yüzden gerekenden daha fazla cihaz kurulumu yapılmamalıdır.

SMA ShadeFix faydaları:

  • Çatınızda ilave bir elektronik ekipmana gerek yoktur

  • Kurulum ve sistem planlamada zaman kazandırır

  • Yangin ve kaza riskini en aza indirir

  • Yıllık enerji üretimini arttırır

En kaliteli çözümlerle yüksek sürdürülebilirlik

Tabi ki yüksek verimlili sağlayan bir sistem tasarımı için birçok parametre bulunmakta: kaliteli bileşen kullanımı, düşük nakliye ücreti, daha az servis ihtiyacı gibi - bunlar sadece birkaç örnek. Yenilikçi bir şirket olarak hep bir adım ileriyi düşünerek, daha fazla çevreyi koruyarak ve sosyal sorumluluk bilinciyle sizlere daha uzun vadeli üretim başarısını sunuyoruz.

  • Yüksek verimli malzeme ve dayanıklı ürünler

  • Daha az bağlantı ekipmanı ile daha uzun sürdürülebilir sistem ve kısa geri dönüşüm süresi

  • Verimli çözümlerle düşük karbon salınımı

SMA ShadeFix Nasıl Çalışır

SMA SadeFix Whitepaper’ı Okuyunuz

SMA ShadeFix FV santrallerin enerji üretimini optimize eden patentli entegre bir yazılım çözümüdür ve ek donanıma ihtiyaç duymadan PV sistemlerinin enerji verimini artırır. u “Southern Denmark University” tarafından yürütülen bir çalışma ile desteklenmektedir.

Whitepaper’ı Okuyunuz